1. PREAMBUŁA
PETERMANN-TECHNIK GmbH jest zaangażowana w swoją odpowiedzialność społeczną, niezależnie od tego, czy działa w Niemczech, Europie czy w innych częściach świata. Kierując się odpowiedzialną świadomością społecznej, ekologicznej i ekonomicznej organizacji całego łańcucha wartości, stawia czoła wyzwaniom coraz bardziej usieciowionej i globalnej gospodarki.
Aby spełnić te wytyczne, opracowano Kodeks Postępowania jako wytyczne dla działań przedsiębiorczych, które są stosowane w całej firmie.
Kodeks postępowania opiera się na uznanych na całym świecie zasadach ochrony praw człowieka i praw pracowniczych, wyrażonych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ, podstawowych standardach pracy MOP, Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka oraz Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych.
Ponadto Kodeks Postępowania opiera się na odpowiednich umowach międzynarodowych dotyczących ochrony środowiska.
Te umowy międzynarodowe są zasadniczo wiążące dla państw - nie dla firm; ich egzekwowanie jest obowiązkiem państwa. PETERMANN-TECHNIK GmbH wspiera cel egzekwowania praw człowieka, standardów pracy, standardów społecznych i środowiskowych w procesach tworzenia wartości ekonomicznej, opierając swoją działalność biznesową na zasadach sformułowanych w tych umowach międzynarodowych.
2. PODSTAWOWE ROZUMIENIE SPOŁECZNIE ODPOWIEDZIALNEGO ŁADU KORPORACYJNEGO
Eiprzestrzeganie prawa i przepisów
PETERMANN-TECHNIK GmbH przestrzega prawa i przepisów obowiązujących w krajach, w których prowadzi działalność. Dba - zwłaszcza w krajach o słabej strukturze państwowej - o przestrzeganie zasad niniejszego Kodeksu postępowania we własnych działaniach, a także zachęca swoich partnerów biznesowych do tego samego.
Jeśli istniejące przepisy krajowe są sprzeczne z treścią Kodeksu lub kontekst krajowy uniemożliwia pełne przestrzeganie obowiązku poszanowania praw człowieka, PETERMANN-TECHNIK GmbH znajdzie sposoby, aby mimo to przestrzegać zasad uznanych na arenie międzynarodowej praw człowieka i treści niniejszego Kodeksu postępowania.
3. WKŁAD W SPOŁECZEŃSTWO
PETERMANN-TECHNIK GmbH postrzega siebie jako część społeczeństwa, w którym prowadzi działalność. Poprzez swoją działalność przyczynia się do ich dobrobytu, promocji i zrównoważonego rozwoju. PETERMANN-TECHNIK GmbH bierze pod uwagę bezpośredni i pośredni wpływ swojej działalności gospodarczej na społeczeństwo i środowisko oraz stara się osiągnąć odpowiednią równowagę interesów pod względem ekonomicznym, społecznym i ekologicznym.
Szanuje i akceptuje różne uwarunkowania prawne, społeczne, kulturowe i socjalne krajów, w których rozciąga się jej łańcuch wartości, oraz uznaje ich struktury, zwyczaje i tradycje. Jeśli są one sprzeczne z zasadami określonymi w niniejszym dokumencie, PETERMANN-TECHNIK GmbH podejmie dialog ze swoimi partnerami biznesowymi i będzie dążyć do ich zrozumienia i akceptacji.
4. ETYCZNE PRAKTYKI BIZNESOWE I UCZCIWOŚĆ
PETERMANN-TECHNIK GmbH stosuje legalne praktyki biznesowe zgodnie z zasadami uczciwej konkurencji, prawami własności przemysłowej osób trzecich oraz przepisami antymonopolowymi i prawa konkurencji. Odrzuca wszelkie formy korupcji i przekupstwa oraz w odpowiedni sposób promuje zasady odpowiedzialnego ładu korporacyjnego, takie jak przejrzystość, odpowiedzialność, otwartość i uczciwość. Partnerzy biznesowi są traktowani uczciwie. Umowy są honorowane, chyba że warunki ramowe ulegną zasadniczej zmianie. Przestrzegane są ogólne wartości i zasady etyczne, w szczególności godność ludzka i międzynarodowo uznane prawa człowieka.
5. POSZANOWANIE PRAW CZŁOWIEKA
Ochrona praw człowieka jest obowiązkiem państw, w których firmy prowadzą działalność gospodarczą. PETERMANN-TECHNIK GmbH będzie przestrzegać praw człowieka, wspierając obowiązek państwa do egzekwowania praw człowieka na swoim terytorium. Poprzez swoją działalność firma będzie unikać naruszania praw człowieka innych osób. Nie jest zaangażowana w żadne naruszenia praw człowieka.
6. PRAWA I WARUNKI PRACY
PETERMANN-TECHNIK GmbH przestrzega podstawowych standardów pracy Międzynarodowej Organizacji Pracy i tworzy bezpieczne i humanitarne środowisko pracy. Wolność zrzeszania się i prawo do rokowań zbiorowych. Szanuje prawo pracowników i pracodawców do tworzenia organizacji bez uprzedniej zgody i według własnego wyboru, które mają na celu promowanie i ochronę interesów pracowników lub pracodawców, do przystępowania do tych organizacji i swobodnego wybierania ich przedstawicieli. Szanuje prawo pracowników i pracodawców do angażowania się w negocjacje zbiorowe dotyczące wynagrodzenia i warunków pracy. Pracownicy nie mogą być poszkodowani pod względem zatrudnienia z powodu członkostwa w organizacjach pracowniczych.
PETERMANN-TECHNIK GmbH szanuje prawo swoich pracowników do składania skarg, nie będąc w żaden sposób pokrzywdzonym.
6.1 ZAKAZ PRACY PRZYMUSOWEJ
PETERMANN-TECHNIK GmbH nie akceptuje żadnej działalności gospodarczej opartej na pracy przymusowej lub obowiązkowej, zniewoleniu długiem lub poddaństwie. Obejmuje to każdy rodzaj pracy lub usługi, której wykonania żąda się od osoby pod groźbą kary i do której osoba ta nie zgłosiła się dobrowolnie.
6.2 ZAKAZ PRACY DZIECI I OCHRONA MŁODYCH PRACOWNIKÓW
PETERMANN-TECHNIK GmbH zobowiązuje się do skutecznego zniesienia pracy dzieci. Przestrzega odpowiedniego ustawowego minimalnego wieku dopuszczenia do zatrudnienia lub pracy, który zgodnie z postanowieniami Międzynarodowej Organizacji Pracy nie może być niższy niż wiek, w którym kończy się obowiązek szkolny i nie może być niższy niż 15 lat. PETERMANN-TECHNIK GmbH nie zatrudnia pracowników poniżej 20 roku życia i nie współpracuje z partnerami, którzy nie przestrzegają odpowiednich przepisów prawa pracy obowiązujących w ich kraju. Jeśli PETERMANN-TECHNIK GmbH wykryje pracę dzieci, zostaną podjęte niezbędne środki zaradcze i reintegracja społeczna, z naciskiem na dobro i ochronę dziecka.
6.3 ZAKAZ DYSKRYMINACJI W ZAKRESIE ZATRUDNIENIA I PRACY
Zakazane są wszelkie formy dyskryminacji, wykluczenia lub preferencji ze względu na pochodzenie etniczne, kolor skóry, płeć, religię, poglądy polityczne, pochodzenie narodowe lub pochodzenie społeczne, które skutkują zniweczeniem lub naruszeniem równości szans lub traktowania w zakresie zatrudnienia lub pracy. Ponadto zastosowanie ma zasada równego wynagrodzenia dla pracowników płci męskiej i żeńskiej za pracę o tej samej wartości.
6.4 GODZINY PRACY
O ile obowiązujące przepisy krajowe lub obowiązujące układy zbiorowe nie przewidują niższego maksymalnego czasu pracy, regularny czas pracy nie powinien przekraczać 40 godzin tygodniowo plus maksymalnie 12 godzin nadliczbowych tygodniowo. Nadgodziny powinny być wynagradzane co najmniej zgodnie z odpowiednimi przepisami ustawowymi lub uzgodnionymi w układzie zbiorowym, a ich organizacja powinna pozostać wyjątkiem. Spółki przyznają swoim pracownikom prawo do przerw na odpoczynek w każdym dniu roboczym i przestrzegają odpowiednich świąt państwowych. Dzień wolny musi być przyznany po sześciu kolejnych dniach pracy.
6.5 PŁACE
Państwowe lub zbiorowe płace minimalne nie mogą być zaniżane. PETERMANN-TECHNIK GmbH uznaje, że w krajach, w których nie istnieją zbiorowe lub ustawowe ramy płacowe, wynagrodzenie za regularną pracę w pełnym wymiarze godzin powinno być wystarczające do zaspokojenia podstawowych potrzeb pracowników. Jednocześnie uznaje, że firmy nie mogą same zapewnić godnej egzystencji, ale że konieczne mogą być dodatkowe świadczenia państwowe i inne środki ochrony socjalnej.
KODEKS POSTĘPOWANIA - POBIERZ